Co to jest stal Corten?

Opublikowano w 30 sierpnia 2021 09:23

Cenione właściwości i wygląd stali Corten sprawiły, że znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle konstrukcyjnym, ale wypełnia walory wizualne ogrodów, domów i przestrzeni publicznej. Popularność jej niewątpliwie wzrasta w przestrzeni industrialnej i nowoczesnej architekturze. Można śmiało stwierdzić, że jest hitem.

Zapewne widziałeś lub spotkałeś się z produktem Corten, ale czy wiesz czym dokładnie

tak naprawdę jest ten rodzaj materiału?

 

 

A wszystko tkwi w pomarańczowym nalocie.

Zacznijmy od początku, a właściwie od potrzeby powstania. Stal Corten jest wynikiem zapotrzebowania na materiały konstrukcyjne, cechujące się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, długą żywotnością i brakiem potrzeby okresowej konserwacji (oszczędnością kosztów i czasu na zabezpieczanie powierzchni stali).  Powstały stop stali, w wyniku oddziaływania atmosferycznego, pokrywa się ściśle przylegającą, nieprzepuszczalną warstwą. Warstwa ta zawiera takie pierwiastki jak chrom, miedź, krzem oraz fosfor, a także tlenek żelaza.

To właśnie ta warstwa jest najistotniejszą cechą Stali Corten. Warstwa - pomarańczowy nalot na powierzchni produktu chroni i nadaje ciekawy, oryginalny i niepowtarzalny wygląd. To waśnie dzięki temu materiał staje się długowieczny, nie wymagający konserwacji i ceniony w architekturze.

 

Stal kortenowska stosowana jest w budownictwie wielkogabarytowym, przy tworzeniu konstrukcji użytkowych, przewidzianych na intensywne, wieloletnie użytkowanie. Wykorzystuje się ją do budowy mostów, kominów spalinowych, elewacji budynków, jak i monumentalnych rzeźb miejskich.

W architekturze stosuje się ją we wnętrzach, jako element wystroju, w ogrodach, tarasach, parkach i miejskich przestrzeni.

 

Do czego my wykorzystujemy stal Coren:

W głównej mierze produkujemy produkty dekoracyjne i użytkowe architektury ogrodowej i wnętrza. Poza standardowymi produktami znajdującymi się w naszej ofercie, wykonujemy również zlecenia i projekty indywidualne. Nasze wieloletnie doświadczenie i umiejętności pozwalają podjąć się każdego zadania.

 

Walory estetyczne solidnej i trwałej stali cortenowskiej używamy do produkcji dekoracyjnych i użytkowych industrialnych elementów architektury.

Drewutnie lub designerskie stojaki na drewno, takie jak np.  plaster miodu, doskonale ułatwiają czynności związane z sezonowaniem drewna opałowego i kominkowego.

Wykonanymi z blachy Corten elementami małej architektury ogrodowej mogą również być fontanny z zamkniętych obiegiem wody, donice ogrodowe, biokominki lub kominki ogrodowe.

Wszystkie produkty dzięki rdzawej, patynowej warstwie są trwałe i nie wymagają konserwacji.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.