Stalowy rynek w niepewności

 

 

Ceny stali niedawno dalsze spadły z powodu ograniczonego popytu na stal, co skłoniło fabryki stalowe do aktywnego poszukiwania nowych zamówień. Ten spadek spowodował również znacznie niższe ceny różnych surowców, co często idzie w parze. Pozytywnym sygnałem dla zużycia stali jest wzrost produkcji samochodów w Chinach w marcu, gdzie wyprodukowano prawie 2,7 miliona pojazdów, co oznacza wzrost o prawie 5% w porównaniu z poprzednim rokiem. W międzyczasie zużycie stali na naszym kontynencie jest na najniższym poziomie od początku tego wieku. Niemniej jednak na całym świecie nadal buduje się wiele nowych fabryk stalowych. Planowane zwiększenie zdolności produkcyjnych o ponad 120 milionów ton mogłoby dalej zakłócić równowagę pomiędzy popytem a podażą. Pomimo że import stali w ostatnich miesiącach wykazywał tendencję spadkową, wydaje się, że teraz nieco ustabilizował się z powodu różnych czynników, takich jak niepokoje na Bliskim Wschodzie. Ogólnie rzecz biorąc, mimo niepewności, wydaje się, że producenci stali z różnych powodów będą próbowali uzyskać wyższe ceny w niedalekiej przyszłości.

 

W tym artykule znajdziesz :

• Ceny stali w Europie

• Przemysł samochodowy

• Importy

 

Obecnie na rynku obserwujemy umiarkowany popyt na stal, jednocześnie fabryki gorączkowo poszukują nowych zamówień. To właśnie te dwa przeciwstawne fakty determinują sytuację na rynku i wywierają presję na ceny stali. Inne czynniki mogące wpłynąć na rynek stali to m.in. napięcia polityczne, globalne zmiany gospodarcze, zmiany stóp procentowych, zmiany w zdolnościach produkcyjnych, tanie importy oraz niestabilne ceny surowców.

Jeśli chodzi o te ostatnie: różne surowce od końca 2023 do początku bieżącego miesiąca znacznie potaniały. Ceny żelaza i węgla spadły nawet o ponad 30%. Jednak w kwietniu wystąpiła pewna stabilizacja, a niedawno ceny żelaza ponownie znacząco wzrosły, o około 10 dolarów za tonę do 111 dolarów. Morgan Stanley przewiduje w swoich najnowszych prognozach, że ceny żelaza w trzecim kwartale będą kontynuować wzrost do 120 dolarów. Ten wzrost jest i był motywowany spekulacjami, chociaż chińska gospodarka poprawia się. Faktycznie, różne banki, takie jak Goldman Sachs Group Inc., stały się bardziej optymistyczne co do perspektyw rozwoju chińskiej gospodarki po tym, jak aktywność fabryczna i eksport przyspieszyły bardziej niż się spodziewano. Sektor nieruchomości jeszcze nie pokazał wyraźnego zwrotu, ale inne wskaźniki makroekonomiczne wskazują na ożywienie w różnych branżach, takich jak produkcja samochodów. W marcu kraj wyprodukował prawie 2,7 miliona samochodów, co oznacza wzrost o prawie 5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chiny, jako największy na świecie importer żelaza, są w pewnym stopniu decydujące dla poziomu cen, a drogie żelazo prowadzi do wyższych kosztów produkcji stali.

Mimo pozornej poprawy w Chinach, World Steel Association (WSA) pozostaje pesymistyczna co do globalnego zapotrzebowania na stal w bieżącym roku i spodziewa się odrodzenia dopiero w 2025 roku. Zapotrzebowanie na stal w Chinach w tym roku będzie równe temu z 2023 roku, a prognozuje się spadek zużycia do 2025 roku. W UE zużycie w 2023 roku było najniższe od początku tego wieku. Dla 2024 roku prognozuje się bardzo minimalny wzrost, ale na przyszły rok oczekuje się wzrostu o ponad 5%.

Mimo że łączna produkcja wszystkich istniejących fabryk na świecie - w 2023 roku prawie 2,5 miliarda ton - jest wystarczająca dla rzeczywistego zapotrzebowania na stal, wciąż budowane są nowe fabryki. Jeśli wszystkie planowane inwestycje zostaną zrealizowane, razem z fabrykami będącymi w trakcie budowy, globalna zdolność produkcyjna w 2026 roku wzrośnie o ponad 120 milionów ton. Ten wzrost jeszcze bardziej zaburzy równowagę pomiędzy popytem a podażą i wzmocni konkurencję. Badania wskazują, że wskaźnik wykorzystania istniejących możliwości produkcyjnych spadnie do 75%. Jednak ten wzrost zdolności produkcyjnych będzie miał również negatywny wpływ na środowisko, ponieważ wiele inwestycji jest realizowanych w konwencjonalnych, przestarzałych piecach wielkopiecowych (BOF).

Eksport Niemiec w 2023 roku spadł, trend ten utrzymuje się również w 2024 roku. W lutym ubiegłego roku eksport zmniejszył się o 4,4% w skali roku. Mniejszy eksport oczywiście ma negatywny wpływ na produkcję i zużycie stali. Prawdopodobnie ten spadek można tłumaczyć osłabieniem zapotrzebowania na stal w branży samochodowej, jak wspomniano już wcześniej w poprzedniej edycji StaalJournaal. Niemieccy producenci samochodów obawiają się, że ewentualne nałożenie cła na chińskie samochody elektryczne może wpłynąć na ich własne sprzedaże w Chińskiej Republice Ludowej, jeśli chiński rząd jako odpowiedź nałoży cła na niemieckie samochody.

Jeśli chodzi o import stali, w ostatnich miesiącach zauważyliśmy zdecydowany spadek trendu, ale jednocześnie obserwujemy również stabilizację. Niepokoje na Bliskim Wschodzie i wojna na Ukrainie spowodowały wzrost cen energii, wzrost kosztów transportu i wzrost składek ubezpieczeniowych. Poza tymi trzema elementami, wiarygodność dostaw transportu z Azji ze względu na wszystkie zagrożenia jest również zagrożona.

 

Europejskie fabryki stalowe naciskają na Komisję Europejską, aby kontynuować obecne surowe cła importowe i nawet je wyrafinować dla określonych krajów. Polityka Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ma na celu kontrolowanie inflacji w UE poprzez podwyższenie stóp procentowych i wydaje się, że ten cel został osiągnięty. W międzyczasie pojawiają się spekulacje, że EBC wkrótce może przeprowadzić obniżkę stóp procentowych. Obniżka stóp procentowych może prowadzić do większej gotowości do inwestowania, co mogłoby przyczynić się do wzrostu gospodarczego, a w rezultacie także zużycia stali. Niepewność co do rozwoju gospodarczego spowodowała wahania w zakupach stali, ale zapasy będą musiały być w końcu uzupełnione. Wszystkie wymienione elementy razem sprawiają, że trudno jest dokonać wiarygodnej prognozy dotyczącej krótkoterminowego kształtowania się cen stali. Niemniej jednak nie jest wykluczone, że producenci stali, z uwagi na stabilne i rosnące ceny surowców oraz koszty produkcji, być może w połączeniu z tymczasowymi ograniczeniami zdolności produkcyjnych, będą próbowali wywalczyć wyższe ceny.

 

Produkcja i sprzedaż samochodów

Chiny
Chiński przemysł samochodowy w marcu tego roku ponownie wykazał wzrostowe wyniki. Po niższych liczbach w lutym, częściowo z powodu obchodów chińskiego nowego roku, dane za marzec były znacznie lepsze. W ubiegłym miesiącu wyprodukowano prawie 2,7 miliona pojazdów, co oznacza wzrost o ponad 78% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o ponad 4% więcej w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Ponad 500 000 z tych pojazdów jest przeznaczonych na eksport. W pierwszym kwartale 2024 roku wyprodukowano ponad 6,6 miliona samochodów, co oznacza wzrost o ponad 6,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponad 30% z tych wyprodukowanych pojazdów jest napędzanych elektrycznie.

Niemcy
Niemiecki przemysł samochodowy również w trzecim miesiącu tego roku wykazał spadkową tendencję. Po słabszych wynikach w styczniu (-4%) i lutym (-5%), marzec również przyniósł spadek. W marcu tego roku wyprodukowano 373 000 pojazdów, co oznacza spadek o ponad 15% w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 roku. W pierwszym kwartale tego roku wyprodukowano około 1 000 000 pojazdów, co oznacza spadek o ponad 9% w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku. W marcu zarejestrowano ponad 263 000 nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych, co oznacza wzrost o 4% w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 roku. Liczba nowo zarejestrowanych pojazdów elektrycznych wzrosła o 22% do około 47 500 jednostek.

Wiadomości ze świata stali

ArcelorMittal
Fabryka cynkowania ArcelorMittal w Krakowie przeszła inwestycję o wartości około 25 milionów euro w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych HDG (cynkowanych na gorąco) w celu obsłużenia sektora budowlanego. W ramach tej inwestycji producent stali zmodernizuje swoje działania poprzez dodanie nowego powłokowania Optigal opartego na cynku, magnezie i aluminium. Te ulepszenia nie tylko zmniejszą zużycie cynku podczas procesu produkcji, ale także poprawią trwałość i odporność na korozję produktów. Projekt ma zostać zakończony do 2025 roku, a produkcja ma ruszyć w 2026 roku po uzyskaniu wymaganych certyfikatów.

ThyssenKrupp
Po analizie warunków rynkowych niemiecki producent stali postanowił zmniejszyć swoją roczną zdolność produkcyjną w Duisburgu z około 11,5 miliona ton do około 9,5 miliona ton. Obecne niekorzystne warunki gospodarcze i fundamentalne zmiany na europejskim rynku stali, takie jak rosnące koszty energii, wzrost presji importowej głównie z Azji oraz ciągłe pogarszanie się bilansu handlowego stali, pokazały, że całkowita zdolność produkcyjna ThyssenKrupp była zbyt wysoka. Plany zielonej transformacji pozostają bez zmian, a budowa DRI w Duisburgu idzie zgodnie z planem.

SSAB
SSAB rozpoczął projekt budowy nowej zintegrowanej mini-huty na swoim terenie w Luleå w Szwecji, jako część swojej strategii zmniejszenia emisji węgla w produkcji. Producent stali inwestuje około 4,5 miliarda euro w budowę dwóch pieców elektrycznych o łącznej zdolności produkcyjnej 2,5 miliona ton rocznie, wraz z metalurgią wtórną, walcownią bezpośrednią i linią do walcowania na zimno. Projekt ma być zakończony pod koniec 2028 roku, a pełne wykorzystanie zdolności planowane jest rok później.

Tata Steel Nederland
Rząd bada możliwość przyspieszenia części planów zielonej transformacji Tata Steel. Koncern stalowy w IJmuiden szacuje, że może potrzebować około 2 miliardów euro dotacji, aby zrealizować plany do 2030 roku, a przyspieszona transformacja mogłaby wymagać nawet o 50% więcej inwestycji. Należy zredukować ryzyko zdrowotne w krótkim terminie, zachowując przy tym zatrudnienie w sektorze stalowym ze względu na jego wartość ekonomiczną i strategiczną.