Rynek stalowy: Wiosna jeszcze nie w zasięgu wzroku

Mimo że Chiny przewidują wzrost gospodarczy na poziomie 5%, obecne perspektywy wydają się mniej optymistyczne. Wiele wskaźników ekonomicznych obecnie wykazuje tendencję spadkową w tym kraju. Różne duże (negatywne) wydarzenia doprowadziły do kolejnych spadków cen surowców. Jako największy na świecie producent i konsument, problemy gospodarcze Chin i spadki cen będą miały także wpływ na Europę. Oprócz rozczarowującej sytuacji w Chinach, problemy w hutach stalowych, takich jak Liberty Group i ADI (Acciaierie d'Italia), również nie są korzystne dla cen w Europie. W Europie szczególnie Niemcy borykają się z wyzwaniami gospodarczymi, głównie spowodowanymi stagnacją przemysłu motoryzacyjnego. Produkcja w ostatnich dwóch miesiącach spadła o 5% w porównaniu z 2023 rokiem, co odbiło się na sprzedaży stali corten. Możliwość wprowadzenia zakazu silników spalinowych do 2035 roku, jeśli zostanie przyjęta przez parlament, tylko zwiększy niepewność i będzie miała negatywne skutki dla tego istotnego przemysłu stalowego. Rozczarowujące zapotrzebowanie na stal na rynku UE i ciągły spadek cen importowych doprowadziły do kolejnych spadków cen stali corten. Choć ceny stali corten tradycyjnie często rosną na początku wiosny, obecnie jest to jeszcze niepewne. Producentów stali corten znowu zbliżają się do swojego absolutnego minimum, a jeśli popyt na stal corten pozostanie tak niski, fabryki prawdopodobnie ponownie wprowadzą ograniczenia produkcji i zamkną wielkie piece.

 

 

 

W tym wpisie:

- Gospodarka Chin

- Poziom cen w Europie

- Przemysł motoryzacyjny

 

Sytuacja na rynku

Wszystkie oczy na rynku blachy corten są skierowane na Chiny. Perspektywy gospodarcze w tym kraju prowadzą rynek w negatywnym kierunku, ponieważ choć prognozowany jest wzrost o ponad 5% w 2024 roku, inne wskaźniki ekonomiczne wykazują tendencję spadkową. Bezrobocie, zwłaszcza wśród młodych, znacznie wzrosło, a sytuacja na giełdach w Pekinie i Hongkongu jest negatywna. Rynek nieruchomości, pomimo stymulacji ze strony rządu, pozostaje w kryzysie, a wskaźnik PMI dla branży blachy corten utrzymuje się na poziomie 46 punktów (co wskazuje na umiarkowaną aktywność gospodarczą). Rosnąca liczba zagranicznych inwestorów wycofuje się z Chin z powodu wydarzeń geopolitycznych. Wszystkie te czynniki prowadzą do niższego zużycia surowców, takich jak blacha corten. Nie dziwi zatem, że ceny surowców podążają za tą tendencją spadkową. Od początku stycznia 2024 roku węgiel kamienny i ruda żelaza stały się znacznie tańsze, przy czym cena tej ostatniej spadła o prawie 20%. Również złom ma problem z tą negatywną tendencją cenową i od początku tego roku stycznia oferowany jest o ponad 10% taniej. Chiny, jako największy na świecie konsument i producent blachy corten, mają największy wpływ na globalny rynek i ceny blachy corten, co naturalnie prowadzi do ich osłabienia.

Ale również wydarzenia w samej UE wpływają na europejski poziom cen. Z jednej strony są to trudności w Liberty Group, na przykład w jej zakładzie w Czechach, gdzie nadal trwa spór o zaległe płatności, co prowadzi do niższej produkcji blachy corten. Ten sam problem dotyczy ADI (Acciaierie d'Italia), wcześniej znanej jako ILVA, gdzie trwające problemy środowiskowe i ciągłe dyskusje między udziałowcami oraz z władzami regionalnymi i krajowymi doprowadziły do wykorzystania zaledwie około 25% istniejącej zdolności produkcyjnej. Ostatnio ArcelorMittal, jeden z udziałowców, postanowił wycofać się z przedsiębiorstwa, które zostało ogłoszone upadłością, umożliwiając interwencję rządu w celu ocalenia przedsiębiorstwa i miejsc pracy. Na razie trudności te nie wydają się być rozwiązane, co oznacza, że ​​przedsiębiorstwo nie będzie mogło normalnie produkować. Ponadto kilku producentów w UE wznowiło niedawno działalność wielkich pieców, co spowodowało zwiększenie ogólnej podaży blachy corten na rynku europejskim. Z drugiej strony jednak gospodarka europejska jako całość również się zatrzymuje, a warto zauważyć, że zwłaszcza Niemcy borykają się z problemami gospodarczymi. To ostatnie jest spowodowane między innymi stagnacją w przemyśle motoryzacyjnym, gdyż produkcja w pierwszych 2 miesiącach 2024 roku spadła o 5% w porównaniu z 2023 rokiem, co odbiło się na sprzedaży blachy corten. Ponadto dotacje na pojazdy elektryczne w Republice Federalnej zostały w tym roku zmniejszone, co skłoniło Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) do obniżenia oczekiwań dotyczących liczby sprzedanych pojazdów. Różni dostawcy przemysłu motoryzacyjnego mówią nawet o spadku obrotów o 25 do 30%, a jedno z największych przedsiębiorstw branży rozważa zwolnienie około 10% swoich pracowników ze względu na spodziewaną mniejszą liczbę zleceń w połączeniu z pesymistycznymi perspektywami w całej Europie. Te wydarzenia nie są tak dziwne, zwłaszcza że od niedawna w Parlamencie Europejskim również krążą głosy o ewentualnym opóźnieniu zakazu silników spalinowych do 2035 roku. Rosnące niepewności dotyczące branży motoryzacyjnej - gdzie więc powinny skupić się europejskie producentów samochodów? Ponadto rynek UE zalewają pojazdy elektryczne produkowane w Chinach, sprzedawane po cenach, których europejscy producenci samochodów nie mogą konkurować ze względu na wyższe koszty i bardziej rygorystyczne wymogi środowiskowe.

 

Zawód zapotrzebowania na blachę corten na rynku UE oraz presja ze strony obniżających się cen importowanego materiału doprowadziły do obniżenia cen. Zakup i import pozornie tańszej blachy corten z Azji wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Opłaty transportowe i koszty ubezpieczenia towarów przewożonych przez Kanał Sueski znacząco wzrosły z powodu przemocy w Morzu Czerwonym oraz Strefie Gazy. Ponadto należy się liczyć z dłuższymi czasami dostawy oraz niepewnością co do kontynuacji obowiązujących środków ochrony handlu i związanych z nimi kwot. Program ochrony handlu wygasa w połowie 2024 roku, i nadal nie jest jasne, czy zostanie on przedłużony czy nie. Importerzy w ogólności zachowują więc większą ostrożność. Wspomniane wcześniej obniżenie cen jest zgodne z typowym ruchem cen wiosną. Po okresie zimowym i na początku wiosny ceny stali corten zwykle rosną. Wspomniane utrudnienia w imporcie powinny działać na korzyść europejskich hut stalowych, ale wciąż nie rekompensują one spadku popytu. Oczekiwanie wyższych cen w połączeniu z większą liczbą zamówień, które fabryki miały na początku tego roku, nie sprawdza się. Minimalna cena bazowa w wysokości 820 euro za tonę dla cewek walcowanych na gorąco, o której wspominał jeden z większych producentów stali corten, jest już daleko poza zasięgiem. Dodatkowym szczęściem dla producentów stali corten jest wspomniany wcześniej spadek cen surowców, co sprawia, że produkcja stali corten staje się tańsza. Niemniej jednak aktualne ceny rynkowe dla producentów zbliżają się do granicy bólu.

Z tego powodu jest bardziej prawdopodobne, że fabryki wkrótce będą bardziej skłonne do - ponownie - wprowadzania ograniczeń produkcji, czyli tymczasowego zamykania pieców i linii walcowania, aby próbować osiągnąć stabilizację cen, niż podążać za trendem spadających cen rynkowych.

 

Autoprodukcja i sprzedaż

 

Chiny
Chiński przemysł motoryzacyjny z powodu obchodów chińskiego nowego roku w lutym tego roku wykazał spadające wskaźniki. W zeszłym miesiącu wyprodukowano około 1,5 miliona pojazdów, co stanowi spadek o około 37,5% w porównaniu do tego samego miesiąca w 2023 roku. Z wyprodukowanych pojazdów w Chinach sprzedano prawie 1,3 miliona, a 377 000 sztuk zostało wyeksportowanych za granicę.

Niemcy
Niemiecki przemysł motoryzacyjny również wykazał spadkową tendencję w drugim miesiącu tego roku. Po spadku o około 4% w styczniu, w lutym również odnotowano mniejszą produkcję pojazdów. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku wyprodukowano około 675 000 samochodów. W porównaniu z tą samą okres z 2023 roku jest to spadek o ponad 5%. W lutym zarejestrowano ponad 217 000 nowych samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2023 roku. Liczba nowo zarejestrowanych pojazdów elektrycznych spadła o 5% do około 42 000 sztuk, prawdopodobnie związane jest to ze zmianą przepisów dotyczących dotacji.

Hiszpania
Hiszpański sektor motoryzacyjny zaczął rok 2024 energicznie. W styczniu tego roku wyprodukowano ponad 230 000 pojazdów, co stanowi wzrost o ponad 18,7% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2023 roku. Ponadto w tym samym miesiącu wyeksportowano ponad 201 000 jednostek, co oznacza wzrost o ponad 14,7% r/r. Celem hiszpańskiego przemysłu motoryzacyjnego jest osiągnięcie poziomów produkcji sprzed okresu pandemii COVID-19, czyli około 2,8 miliona pojazdów.

 

Aktualności ze świata stali corten.

 

ArcelorMittal


Projekt pieca do wytapiania stali ArcelorMittal na terenie Fos-sur-Mer (Francja) zbliża się do zakończenia. Producent stali informuje, że uruchomienie i optymalizacja projektu zaplanowane są na drugi kwartał 2024 roku. Spowoduje to zmniejszenie o około 10% śladu węglowego, ponieważ firma zamierza osiągnąć redukcję o 35% do 2030 roku. Całkowita inwestycja w projekt rozpoczęty w 2022 roku wyniosła około 76 milionów euro, z czego 15 milionów euro pochodziło od francuskiego rządu. Po zakończeniu tego projektu producent planuje zbudować elektryczny piec hutniczy o zdolności 5 milionów ton rocznie w Fos-sur-Mer, który ma być gotowy do pracy w 2027 roku. ArcelorMittal nabywa znaczący udział w wysokości około 28% w firmie Vallourec, francuskim producencie rur, za około 955 milionów euro. Producent stali ogłosił, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy nie złoży oferty na pozostałe udziały w Vallourec.

Thyssenkrupp Steel


Niemiecki producent stali ogłosił plany budowy zakładu testowego do bezpośredniego redukowania żelaza (DRI) wraz z dodatkową infrastrukturą w swojej hucie stali w Duisburgu. Celem tego projektu jest badanie produkcji DRI. Szacunkowa inwestycja na budowę tego zakładu demonstracyjnego wynosi około 10 milionów euro. Projekt jest częścią tzw. inicjatywy "H2Stahl", która jest finansowana przez niemieckie federalne ministerstwo gospodarki i ochrony klimatu.

Acciaierie d'Italia


Acciaierie d'Italia (ADI) zostało ogłoszone upadłością przez sąd w Mediolanie z powodu braku płynności finansowej. W ubiegłym miesiącu włoski rząd umieścił ADI pod nadzorem nadzwyczajnym, przenosząc kontrolę nad firmą z ArcelorMittal i Invitalia na komisarzy mianowanych przez rząd. Władze aktywnie poszukują prywatnych inwestorów, aby zapobiec upaństwowieniu znajdującego się w trudnej sytuacji producenta stali. Według źródeł toczą się rozmowy z lokalnym producentem stali Arvedi, a także z Metinvestem i spółką zależną od Jindal Steel, Vulcan Green Steel. Choć Arvedi nie komentuje możliwego zaangażowania, Metinvest wyraził swoje zainteresowanie.

 

 

Produkcja stali na świecie

W styczniu 2024 roku światowa produkcja surowej stali dla 71 krajów, które raportują do Stowarzyszenia Światowej Stali (WSA), wyniosła 148,1 miliona ton (mto), co oznacza spadek o około 1,6% w porównaniu z styczniem 2023 roku.
Chiny* wyprodukowały 77,2 mto (-6,9%) w porównaniu do stycznia 2023 roku. Indie 12,5 mto (+7,3%), Japonia 7,3 mto (+0,6%), USA 6,8 mto (-0,3%), Rosja* 6,2 mto (+1,2%), Korea Południowa 5,7 mto (+1,5%), Niemcy* 2,9 mto (-0,9%), Brazylia 2,5 mto (-7,2%), Turcja 3,2 mto (+24,7%) i Iran 2,6 mto (+39,3%).
(* = oszacowane). (Źródło: WSA)